top of page

Przygotowujemy się na chłodne wieczory. Zalecenia dotyczące wyboru ciepłego koca

Zdjęcie autora: ArcorporationArcorporation

Jesienne noce są już dziś dość chłodne, więc pora wybrać ciepły koc. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim koc powinien zapewniać ciepło i komfort podczas odpoczynku, być lekki, a także bezpieczny. Dziś eksperci ARCORPORATION podpowiadają, jak wybrać najlepszy model na chłodną jesień lub mroźną zimę.

Interesujący fakt! Koce po raz pierwszy pojawiły się w XIV wieku w Bristolu w Anglii. Zostały wykonane przez tkacza Thomasa Blanketa.

Rozmiar jest ważny

Dobierając rozmiar kocyka należy kierować się wymiarami łóżka. Rozmiar powinien wystarczyć, aby zakryć powierzchnię spania, a pożądane jest pozostawienie kilku centymetrów, aby schować ją na brzegach. Ważne jest również, aby koc był dopasowany rozmiarem do kocyka.

Główne wymiary kocyków:

  • półtora sypialni — 140x205 cm;

  • pokój dwuosobowy — 170x205 cm;

  • euro — 200x220 cm.

Wysokiej jakości wypełnienie = zdrowy sen

Głównym składnikiem decydującym o miękkości, wadze i termoregulacji koca jest wypełnienie. Współczesnych producentów używa wielu materiałów, na świecie dzielą się one na 2 rodzaje: naturalne i sztuczne. Rozważmy bardziej szczegółowo.

Naturalne wypełnienia to:

  1. Bawełna. Materiał ten jest najczęściej używany do produkcji modeli na okres przejściowy (gramatura 150-250 g/m2). Takie koce są lekkie i dają poczucie komfortu podczas snu.

  2. Wełna. Materiał ma wysoką przewodność cieplną, dzięki czemu idealnie nadaje się na mroźne zimy. Można go również używać w chłodną jesień, jeśli nie masz wystarczająco dużo ciepła z modeli wielosezonowych. Z reguły takie modele wykonuje się o gramaturze 350-450 g/m2.

  3. Puch/piórko. Zalety to doskonała termoregulacja, lekkość i trwałość. Istnieje jednak kilka wad, przede wszystkim wysoka cena. Powinieneś także uważać, jeśli masz skłonność do alergii. Gęstość takich koców wynosi 350-450 g/m2.

Sztuczne wypełniacze obejmują:

  1. Włókno silikonowane. Materiał może być wykonany z akrylu, poliestru, poliestru lub innych włókien syntetycznych. Z tego materiału wykonane są zarówno koce półsezonowe, jak i ciepłe zimowe. Poziom gęstości waha się od 150 do 450 gr/m2.

  2. Sztuczne włókno bambusowe. Wykonany jest z poliestru i posiada dobre właściwości oddychające i termoregulacyjne. Poziom gęstości — od 150 do 450 g/m2.

  3. Sztuczny łabędź. Wykonany jest z poliestru i posiada wszystkie zalety koców wykonanych z puchu naturalnego, dodatkowo materiał ten jest hipoalergiczny. Poziom gęstości — od 150 do 450 g/m2.

Są to główne rodzaje wypełnień kołder oferowanych obecnie w branży. Oprócz tych materiałów koce wykonane są z włókien jedwabnych, wiskozy i innych.

Czułość dotyku — wybierz okładkę

Podobnie jak w przypadku wypełnienia, okładka może być naturalna lub sztuczna. Ale oprócz surowca ważny jest również rodzaj tkaniny, ponieważ od tego zależy dotykowość koca.

Najpopularniejszym rodzajem okładki jest mikrofibra. Tkanina jest niesamowicie miękka i ma jedwabistą fakturę. Najczęściej wykonany jest z włókien poliestrowych, ale można też zastosować inne materiały.

Do pokrowców z mikrofibry dołączają pokrowce perkalowe lub ranforsa – te modele wykonane są z naturalnej bawełny. Są miękkie, ciepłe i trwałe.

Który koc lepiej zamówić?

Podsumowując, wybierz koc, który stworzy komfortową atmosferę właśnie dla Ciebie. Ważne jest, abyś był wystarczająco ciepły, ale nie gorący, więc kieruj się indywidualnymi cechami ciała.


7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page