Zasady przechowywania i pielęgnacji koców zimowych
- Arcorporation
- 17 lut 2023
- 3 minut(y) czytania
Utrzymanie koca w czystości może na pierwszy rzut oka wydawać się prostym zadaniem, ale aby koc pozostawał w naprawdę dobrym stanie, musi być odpowiednio przechowywany. W nagrodę utrzymasz swój koc w idealnym stanie, ochronisz go przed pojawieniem się roztoczy, a także unikniesz deformacji pod wpływem wysokich i niskich temperatur.
Kwestia przechowywania jest szczególnie istotna, jeśli zmieniasz koce w zależności od pory roku: ciepłą zimą, lekką latem, sezonem jesiennym i wiosennym.
Podczas przechowywania koca należy wziąć pod uwagę rodzaj wypełniacza, gęstość oraz wiek koca.

Na rynku można spotkać trzy rodzaje wypełniaczy:
naturalny;
mieszany;
sztuczny.
1. Wypełniacze naturalne zajmują nie więcej niż 20% ogólnej liczby sprzedanych koców. Pokrowiec może być wykonany zarówno z tkanin naturalnych, jak i sztucznych. Najczęściej pokrowce wykonane są z satyny, naturalnego jedwabiu lub satyny w delikatnych pastelowych odcieniach. Są też te z mikrofibry czy perkalu. Naturalne wypełniacze obejmują:
puch/pióro;
włókna jedwabiu;
wełna owcza lub wielbłądzia;
włókna bambusa lub eukaliptusa;
kaszmir.
Przechowywanie i pielęgnacja koców z naturalnymi wypełniaczami powinna być traktowana ze szczególną uwagą. Wełniane koce są przechowywane w bawełnianych workach lub workach. Do worków należy włożyć leki (w tabletkach lub krążkach) przeznaczone do odstraszania owadów.
2. Sztuczne wypełniacze są doskonałymi ekologicznymi zamiennikami włókien naturalnych. Charakteryzują się miękkością i dużą pojemnością cieplną. Obejmują one:
holofiber;
włókno elastyczne;
łabędź w dół;
włókna silikonowane.
Koszt koca ze sztucznymi wypełniaczami zależy od jakości materiałów. W tańszych modelach pokrowce mogą być wykonane z perkalu, mikrofibry, a w droższych modelach z satyny, drewna tekowego, perkalu itp.
3. Wypełniacze mieszane to połączenie włókien sztucznych i naturalnych. Udział produktów naturalnych może sięgać tutaj 50%. Dodatek sztucznych włókien znacznie obniża koszt kocyków i ułatwia ich pielęgnację. Koce z mieszanym wypełnieniem pochłonęły wszystkie pozytywne cechy modeli sztucznych i naturalnych.

Przygotowujemy koc do przechowywania
Gdy tylko sezon się skończy i przyjdzie czas na zmianę koca, należy go najpierw przygotować do przechowywania. Istnieje kilka zasad!
Odkurzamy
Odkurzacz nie zastępuje prania. Ma jeszcze jeden cel: pozbycie się kurzu, roztoczy i ich produktów przemiany materii. Nie zaniedbuj tego procesu, szczególnie ponownie, gdy dbasz o naturalne koce.
Chodźmy
Najtrudniejszym procesem jest mycie.
Koce z naturalnymi wypełnieniami należy prać tylko ręcznie, nie w trybie ręcznym, tylko ręcznie! Z łagodnym środkiem, na przykład szamponem, jednocześnie dokładnie spłukując pozostałości. Musisz bardzo ostrożnie ścisnąć.
Koce mieszane i syntetyczne są łatwiejsze, można je prać ręcznie w pralce. Do bębna można włożyć specjalne kulki, aby koce zachowały swoją objętość.
Suszymy się
Nawet po wypraniu i wysuszeniu koca nie można odłożyć do przechowywania, należy go najpierw dokładnie wysuszyć. Należy go suszyć w pozycji poziomej w cieniu, ciągle potrząsając, aby równomiernie rozprowadzić wypełniacz wewnątrz sekcji (jeśli koc jest pikowany). Lub skontaktuj się z usługami pralni chemicznej.
Wybieramy miejsce do przechowywania
Przechowywanie używanych na co dzień koców jest łatwiejsze. Koc jest albo kładziony na łóżku i przykryty narzutą, albo zabierany do pojemników na pościel w sofach.
Najczęstszymi miejscami do długoterminowego przechowywania koców są specjalna szafa przy łóżku, spiżarnia i antresola.
Kilka punktów jest bardzo ważnych, szczególnie w przypadku koców z naturalnymi wypełniaczami:
Należy go przechowywać w ciemnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Szafka musi być pusta. Maksymalnie możesz umieścić saszetkę z ziołami, najważniejsze jest to, że aromat jest lekki i przyjemny dla ciebie osobiście.
Koc wypełniony puchem lub pierzem nie może być utrzymywany w próżni. Wypełnienie utworzy gęstą grudkę, którą bardzo trudno będzie ponownie poluzować.
Owiń koc z włóknami naturalnymi w bawełniane prześcieradło. A latem czasami powieś go na zewnątrz, aby światło słoneczne padało bezpośrednio na niego. To zniszczy roztocza, pleśń i usunie wilgoć.

Jak prawidłowo przechowywać koc?
Istnieje kilka sposobów przechowywania koców.
1. Zwiń i odłóż
Jeśli w szafie jest dużo miejsca i jest tylko łóżko, szafa się zamyka – czemu nie?
2. Włóż do szczelnej torby
Dobry pomysł - worek ochroni koc przed zabrudzeniem, ale koc i tak zajmie dużo miejsca.
3. Skręć mocno i zawiąż
W ten sposób można zmniejszyć objętość koca. Ale musisz mieć pewność, że po miesiącach przechowywania koc odzyska swój dawny wygląd. Oznacza to, że ta metoda jest odpowiednia tylko dla sztucznych i mieszanych wypełniaczy.
4. Worki próżniowe
Metoda, która pozwala nie tylko znacznie zmniejszyć objętość koca i poduszki, ale także ogranicza dostęp powietrza, a więc kurzu i zapachów. Jednak większość koców wykonana jest z naturalnych wypełniaczy, lepiej nie odkurzać.
I jeszcze raz o ważnych warunkach przechowywania koców zimowych!
Miejsce przechowywania koców powinno być suche i ciemne, o wilgotności nieprzekraczającej 60% i temperaturze od +15°C do +22°С. Na strychach iw piwnicach może być zbyt wilgotno, dlatego nie należy trzymać tam poduszek i koców. Wilgotne powietrze spowoduje pojawienie się pleśni na tkaninie.
Zwróć uwagę! Repelenty nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z kocami i poduszkami.
Przy dłuższym przechowywaniu koców należy je raz na kilka miesięcy wytrzepać i wysuszyć. Pomoże to chronić je przed roztoczami, zagnieceniami, gromadzeniem się wilgoci i owadami.
Przechowuj prawidłowo koce — przedłuż żywotność łóżka
Przestrzegając prostych zasad, można znacznie wydłużyć żywotność pościeli, a tym samym obniżyć koszty zakupu nowej. Teraz już wiesz, gdzie i jak przechowywać koce, aby jak najdłużej zachowały swój idealny wygląd.
Jakie są Twoje sekrety przechowywania? Podziel się w komentarzach.

Comments