top of page

Zdrowy sen: jak prawidłowo odpoczywać?

Zdjęcie autora: ArcorporationArcorporation

Zdrowy sen jest fizjologicznie niezbędny człowiekowi i jest ważnym warunkiem zdrowia fizycznego i psychicznego. Człowiek spędza około jednej trzeciej swojego życia we śnie, dlatego konieczne jest zwrócenie uwagi na tę część naszego życia, dbanie o zdrowie snu.

Główne etapy i funkcje snu

Sen człowieka składa się z kilku faz, które powtarzają się kilkakrotnie podczas nocy. Fazy snu charakteryzują się aktywnością różnych struktur mózgu i pełnią różne funkcje organizmu. Istnieją dwie główne fazy:

  • powolny sen (Non-REM);

  • szybki sen (REM).

Główne funkcje snu:

  • regeneracja uszkodzonych komórek, które były narażone na działanie promieniowania UV, stresu, itp;

  • regeneracja uszkodzonej tkanki mięśniowej;

  • wzmacnianie odporności;

  • przetwarzanie, utrwalanie i przechowywanie informacji;

  • regeneracja po aktywności w ciągu dnia;

  • przygotowanie serca i układu sercowo-naczyniowego na następny dzień.

Kiedy źle śpisz, stopniowo stajesz się bardziej wrażliwy, rozdrażniony i rozproszony. Niedobór snu szkodzi organizmowi zarówno w krótkoterminowej, jak i długoterminowej perspektywie. Narusza się rytm snu, spada koncentracja uwagi, a pamięć pogarsza się. Czujesz się ciągle zmęczony, wydajność spada, stopniowo rozwija się depresja.


Od jakości snu zależy, jak funkcjonuje twój organizm w ciągu dnia. Prawidłowy sen jest źródłem dobrego nastroju, dobrego samopoczucia i piękna.

Zasady zdrowego snu

Istnieje szereg zasad, których przestrzeganie pozwoli uczynić sen jak najbardziej efektywnym i korzystnym dla zdrowia. Te zasady pomogą organizmowi prawidłowo spełniać swoje funkcje podczas snu, co korzystnie wpłynie na samopoczucie i nastrój osoby w okresie czuwania.

  1. Opracuj harmonogram snu. Powinieneś chodzić spać i budzić się o tej samej porze, niezależnie od tego, czy jest to dzień powszedni, czy weekend.

  2. Staraj się zasypiać przed godziną 23:00. Jest to związane z funkcjonowaniem naszego układu endokrynnego, w szczególności wydzielaniem melatoniny, hormonu regulującego cykl snu-czuwania.

  3. Unikaj spożywania jedzenia przed snem. Parę godzin przed snem możesz przekąsić lekki posiłek, na przykład warzywa, owoce lub produkty mleczne.

  4. Nie spożywaj alkoholu i napojów zawierających kofeinę (kakao, kawa, herbata) przed snem. Rumiankowa lub miętowa herbata, ciepłe mleko z miodem przed snem przyniosą więcej korzyści organizmowi i pomogą szybciej zasnąć.

  5. Spacer na świeżym powietrzu przed snem oraz aktywność fizyczna w ciągu dnia sprzyjają jakości snu.

  6. Przed snem nie myśl o problemach i troskach, o nich będziesz mógł pomyśleć w ciągu dnia. Wieczorem warto się zrelaksować, aby pomóc organizmowi w pełnym wypoczynku i regeneracji podczas nocnego snu. Postaraj się rozluźnić mięśnie i myśleć o czymś przyjemnym.

  7. Unikaj zimnego prysznica przed snem, zostaw tę procedurę na poranek. Wieczorem możesz wziąć ciepłą kąpiel lub prysznic.

  8. Aby spokojnie zasnąć, możesz poczytać spokojną literaturę lub włączyć cichą, relaksującą muzykę, dźwięki natury itp.

  9. Staraj się nie zasypiać przy dźwięku i świetle telewizora, a także nie używać tabletu, telefonu lub komputera około godziny przed snem.

  10. Nie zapomnij przed snem przewietrzyć sypialni.

  11. Wyłącz światło, w przeciwnym razie sen będzie płytki, a organizm nie będzie w stanie się pełni zregenerować.

  12. Aby zapewnić odpoczynek organizmowi, wystarczy spać cztery pełne cykle snu (faza wolna od REM i faza REM).

  13. Miejsce do spania powinno być równomierne, a twardość materaca powinna odpowiadać twojemu wiekowi i wadze.

  14. Zwróć uwagę na skład, kształt i wysokość poduszki. Wybierając model, należy kierować się parametrami organizmu.

Najlepsze pozycje do spania

Twoje samopoczucie również zależy od prawidłowej pozycji podczas snu. Kiedy kładziesz się spać, świadomie staraj się stosować następujące zalecenia, aż staną się one nawykiem:

  • Najlepszą pozycją do spania jest leżenie na plecach. Osobom preferującym spanie na plecach nie zaleca się używania zbyt wysokiej poduszki, ponieważ utrudnia to oddychanie.

  • Spanie na boku również jest odpowiednie dla większości ludzi. Kiedy leżymy na boku, kręgosłup zachowuje naturalne wygięcie, a plecy się relaksują.

  • Spanie na brzuchu jest uważane za najbardziej szkodliwe. Kładąc się na brzuchu, naruszamy prawidłowe ułożenie głowy podczas snu, obracając ją na bok, co prowadzi do zaburzenia krążenia mózgowego.

Czy warto odpoczywać w ciągu dnia?

Specjaliści zajmujący się badaniem korzyści snu udowodnili, że drzemka w ciągu dnia ma pozytywny wpływ na organizm zarówno pod względem psychologicznym, jak i fizycznym. Badania przeprowadzono na pilotach NASA. Wyniki badań wykazały, że 26-minutowa drzemka u pilotów poprawia wydajność o 34% i skupienie uwagi o 54%.

Czas trwania drzemki w ciągu dnia:

  • od 2 do 5 minut - mikrodrzemka. Skutecznie zwalcza senność;

  • od 5 do 20 minut - minidrzemka. Zwiększa skupienie uwagi, wytrzymałość i wydajność;

  • 20 minut - pełnowartościowy dobry sen. Ma korzyści mikro- i minidrzemki, poprawia pamięć mięśniową i "oczyszcza" umysł z niepotrzebnych informacji.

Zdrowy sen z ARCORPORATION

Aby szybko zasnąć i cieszyć się pełnowartościowym snem, ważne jest przestrzeganie warunków odpowiedniego organizowania miejsca do spania. Wszystko ma znaczenie - łóżko, poduszka, kołdra, pościel i pokój. Przy urządzaniu sypialni lepiej wybierać stonowane i ciepłe kolory.

Na naszej stronie internetowej znajdziesz wysokiej jakości tekstylia - miękkie poduszki, ciepłe kołdry i wygodną pościel. Syntetyczne kołdry doskonale sprawdzą się dla osób cierpiących na alergie. Wszystkie komplety pościeli od ARCORPORATION cechują się doskonałą jakością tkaniny i są wykonane w stylowych, nowoczesnych wzorach.

Wybierając pełnowartościowy sen, wybierasz dobre samopoczucie, długowieczność i wysoką wydajność w pracy.


1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page